Anton Aškerc, Kronanje v Zagrebu
Kaj veste o kmečkih uporih na Slovenskem?
Dobro si oglejte umentiško delo. Prepoznate moža z zvezanimi rokami na sliki?



Snov za pesem Kronanje v Zagrebu je Aškerc vzel iz zgodovine kmečkih uporov na Slovenskem. Oglejte si video, v katerem izveste vzroke in posledice kmečkih uporov.

Pesem Kronanje v Zagrebu pripoveduje o tem, kako kruto je bilo maščevanje fevdalnih gospodov po porazu kmečke vojske. Najbolj okrutno so se znesli nad voditelji kmetov – v pesmi spoznamo žalostno usodo Matije Gubca.
Matija Gubec je bil vodja hrvaško-slovenskega upora leta 1573. Vojaška strategija upornikov je bila slaba, napadali so vsak grad posebej, zato so jih fevdalci kmalu porazili. Z jedrom upornikov (okrog 12 000 kmetov) se je Gubec pri Stubiških toplicah spoprijel s fevdalno vojsko. 9. februarja se je boj zaključil. Vojska je porazila kmete, ujela Gubca in ga odvedla v Zagreb. Tam so ga mučili, ga 15. februarja okronali z železno krono, ga vodili po ulicah in pri tem ščipali z razbeljenimi kleščami, nato pa kot razbojnika razčetverili.
Čeprav je bil Gubec poražen, je postal slovensko-hrvaški ljudski junak, ki se ga spominjamo tudi v literarnih delih. Pesnik Anton Aškerc je v spomin nanj napisal BALADO Kronanje v Zagrebu.
Zapis v zvezek
1. Kronanje v Zagrebu je EPSKA ali PRIPOVEDNA pesem, saj pripoveduje o kronanju Matije Gubca. V treh povedih zapiši, o čem pesem govori.
2. ZGRADBA:
-
Pesem je sestavljena iz 40 dvovrstičnih kitic.
-
Veliko kitic se konča z nenavadnimi ločili: s klicajem, tremi pikami in pomišljajem. Tak zapis pušča bralcu lastno razmišljanje, prisotnost čustev.
3. PESNIŠKA SREDSTVA:
-
PODOBNOGLASJE ali ONOMATOPOIJA (avtor poskuša oponašati, posnemati naravne glasove ali druge zvoke v okolju, da bi dosegel živo slušno predstavo): 1. (Zvonovi zagrebški pojo …), 6. kitica (Ropoče boben gor in dol …), 34. kitica.
-
PONAVLJANJE: Le vkup, le vkup, gospod, tlačan!
-
POOSEBITEV: Zvonovi zagrebški pojo,
-
PRIMERA: Žari se ko zlato ti vsa – saj v živem ognju je bila
-
LJUDSKA ŠTEVILA: možje trije,
-
OGOVOR: O srečen, slaven kralj si ti!
-
METAFORA: O naš veliki petek sam!
-
RETORIČNO VPRAŠANJE: Kdaj vzkresne stara pravda nam?
-
OKRASNI PRIDEVKI (poišči in zapiši tri):
4. TEMA: zgodovinska – kruto maščevanje fevdalcev nad vodjo kmečkega upora.
5. Kronanje v Zagrebu je REALISTIČNA BALADA. Značilnosti:
-
izrazito epska pesem,
-
nastopa malo oseb,
-
veliko dvogovora,
-
nazorno dogajanje je napeto in temačno,
-
tragičen konec.