Vesela šola 2023/2024

Dragi učenci!
Pred nami je tekmovanje iz Vesele šole. V letošnjem šolskem letu je bilo v Pilu veliko zanimivih tem, ki bodo prišle prav pri tekmovanju. To so naslednje:
  • LEGO – igrača stoletja (september 2023)
  • Vodna ujma: poplave (oktober 2023)
  • Umetna inteligenca, ChatGPT (november 2023)
  • 100 – veliki Calvino (december 2023)
  • Svoboden kot ptica (januar 2024)
  • Kaj je res in kaj je laž? (februar 2024)
Vsako temo bomo najprej prebrali, nato pa iz prebranega zapisali povzetke, ki jih boste lahko uporabljali za hitro ponovitev pred tekmovanjem.
Uspešno delo vam želim! 😊

Lego igrača stoletja (september 2023)

Vodna ujma: poplave (oktober 2023)

Umetna inteligenca, ChatGPT (november 2023)

100 – veliki Calvino (december 2023)

Svoboden kot ptica (januar 2024)

Kaj je res in kaj je laž? (februar 2024)

Davorka Štefanec, Strašilka

Alba je gimnazijka v Tolminu, a hkrati tudi bodoča vladarica Podsveta. Zato ji je povsem vseeno, kako jo dojemajo sošolci. Prav nič se ne trudi, da bi se priključila katerikoli skupini, čeprav ji je povsem jasno, kateri so »kul« in kateri ne. Pravzaprav s svojo pojavo še namerno izziva tiste, ki mislijo, da morajo vsi slediti istim trendom – ohlapen in predolg plašč, navadne majice in kavbojke, neizrazite superge, prevelika torba, neurejeni lasje. A če si bodoča vladarica nekega sveta, ti je najbrž res lahko vseeno, kaj si mislijo o tebi navadni ljudje. Vzdevek Strašilka je lahko tudi kul. Ves čas opazuje Oliverja – svojo glavno nalogo v Medsvetu. Pred njim je rešila že 11 otrok, pri Oliverju pa se stvari zakomplicirajo, saj se vanj zaljubi in zato ji ni tako zelo preprosto zapustiti Medsvet in se vrniti domov. Na košarkaški tekmi se Oliver zgrudi in Alba ga s svojo močjo pravočasno reši smrti. V bolnici mu na skrivaj pozdravi srce. Z Oliverjem postaneta par in na zunaj delujeta kot ostali najstniki. Albi dela težave Ava, Oliverjeva prijateljica, ki je vanj zaljubljena. Ravno ona si je izmislila Albin vzdevek.

V noči, ko sem odvija maturantski ples, Alba odvihra stran od Oliverja, oleseni in odide v Podsvet. Tam ji izkažejo dobrodošlico s posebnim časščenjem kot bodočo vladarico, najmlajšo, a najsposobnejšo v nekaj tisočletjih. Ponudijo ji, da lahko pred vladanjem še pet mesecev preživi v Medsvetu, zato se Alba vrne k Oliverju in mu razloži veliko stvari:

– Podsvet skrbi za uravnavanje naravnih sil. Kadar pride do neravnovesja med svetovi, so izbranci poslani, da bi ga ponovno vzpostavili – na pot morajo bodoči vladarji, se pravi Alba. Neravnovesje se ustvarja z umetno svetlobo (zasloni). Vladajo drevesa, ki so že od nekdaj najmogočnejša.

– V resnici ji je ime Ailinn – Alba je poimenovanje za vrbo, ki ostane za njo, ko gre v Podsvet.

– Je drevesna boginja.

– Je elegida, kar pomeni, da lahko prehaja med svetovoma, a le takrat, ko ima kakšno nalogo.

– Njena naloga v Medsvetu je bil preizkus, ali lahko postane dea matre – boginja mati.

– V Podsvetu imajo matere in staroste. To so boginje in bogovi zemlje, voda, nebesnih in vseh drugih bitij in oni vodijo Podsvet. Njihova velika mati je Kesara, mati vseh boginj. Veliki starosta je Siliniez, starodavni bog gozda in je oče vseh starost. Onadva sta ustanovila Veliki svet, v katerem so zastopana vsa bitja in ki se odloča o vseh pomembnih stvareh. Vladarji se posvetujejo z Velikim svetom, a je odločitev vseeno vladarjeva.

Oliver vse to želi in hoče sprejeti in razumeti, saj Albo ljubi. Vmes izve, da bi se lahko odrekla vladanju in bi ostala pri njemu. Lahko bi tudi rešila njegovega očeta, ki ima prav tako šibko srce kot Oliver, a če to naredi, potem ne more biti dea matre, saj njegov oče ni bil Albina naloga. To vseeno naredi, njena prihodnost pa ji ni več jasna. Z Oliverjem preživita še zadnje ure, se poslovita na bregu smaragdnega jezera, nato pa Alba odide v Podsvet, za njo pa ostane le vrba, ki ni čisto nič drugačna od ostalih.