Select Page

Tone Seliškar, Bratovščina Sinjega galeba

Dragi učenci!

 

Za domače branje ste prebrali knjigo Bratovščina Sinjega galeba. Pred vami je skupinsko delo. Sledite navodilom. Vsak član skupine si mora v zvezek zapisati vse odgovore, ki jih boste oblikovali skupaj v skupini. Med sabo si pomagajte, skupaj razmišljajte, se poslušajte, usklajujte svoja mnenja in sodelujte.
Uspešno delo vam želim. 🤩
 
1. Začnimo najprej s pisateljem. Na bralni list si prerišite spodnji miselni vzorec in ga dopolnite z bistvenimi podatki. Pomagate si lahko z berilom in spletom.

Postavite se v vlogo pisatelja. Zapišite, ali bi vi zgodbo kako drugače obrnili, bi morda kaj dodali, spremenili? 

2. Pisatelj vsako od sedemnajstih pogavij povesti o bratovščini Sinjega galeba začenja z napovedjo njegove vsebine. Sedaj, ko ste prebrali knjigo, vam jih ne bo težko nasloviti. Izmislite si kratke naslove za vsako poglavje, ki bodo veliko povedali.
3. Zapišite, v katerem letnem času se zgodba začenja in kdaj se konča. Iz tretjega odstavka 1. poglavja in tretjega odstavka 13. poglavja povesti izpišite besede, ki vam izdajo čas dogajanja.
4. Po čem lahko sklepate, da se je Bratovščina Sinjega galeba dogajala v preteklosti?
Kako se imenuje otok, na katerem je živela bratovščina?
Razložite še, zakaj sem v zgornjih dveh povedih isto besedo enkrat napisala z veliko začetnico, drugič z malo. Zakaj pa je beseda Sinjega zapisana z veliko? 😉
5. V črkovni mreži poiščite sedmero oseb iz Seliškarjeve knjige. Iščite jih v vseh možnih smereh. Izpišite jih in za vsako osebo zapišite vlogo, ki jo ima v knjigi.
Kdo je najbolj pogumen izmed njih? Naštejte njegova pogumna dejanja, s katerimi je pomagal svojim prijateljem v stiski.
Kdo je bilo edino dekle v bratovščini in zakaj so jo fantje sprejeli medse?
Kdaj ste se za glavne junake najbolj ustrašili?
6. Se vam je pri branju književnega dela zgodilo, da ste  naleteli na besede, ki jih morda niste takoj razumeli? V nadaljevanju imate zapisane besede in njihove razlage. Ustrezno jih povežite. Rešitev ne zapisujte na vaš bralni list.

7. Leta 1970 je bila po knjigi posneta tudi nadaljevanka. Ob branju in poslušanju naslovne pesmi te nadaljevanke razmislite glavno idejo knjige, ki jo je želel uresničiti že Ivov oče, Ivu pa je le uspelo. 

Pesem, v vodah izgubljeno, 
plima prinaša na dan,
trka na srca, da gremo,
poslušat jo noč in dan.

 

Morje se zjutraj prebuja,
preden rodi se svit, 
ribice zlate ponuja, 
pridi jih, srečnež, lovit.

Mi vstajamo, jadramo
kakor galebi na pot, 
v dalji ostajajo pusti otoki zmot.
Mostove postavljamo
družno od brega na breg,
k sreči, ki vsi jo sanjamo,
plove naš Sinji galeb.

8. Bodite ustvarjalni!

Kaj je to prapor, zdaj že veste. Narišite vaš prapor, ki bi simboliziral bratovščino Sinjega galeba – pri tem ne pozabite na glavno idejo Iva, na prijateljstvo in solidarnost, ki je vezala fante. Vse to upodobite v vašem praporju. 😎🤩

9. Na koncu knjigo tudi ocenite. Koliko zvezdic bi ji prisodili? V petih povedih utemeljite, zakaj. Pomagate si lahko s spodnjimi pridevniki.

VRSTNIŠKO VREDNOTENJE

Ko končate z odgovori, si malo oddahnite. 😎 Nato bomo vaše izpolnjene bralne dnevnike premešali, da boste naključno ovrednotili bralni dnevnik vašega sošolca ali sošolke. To pomeni, da boste sedaj izpolnjevali zadnjo stran naključnega bralnega dnevnika. 

Kako se lotite vrednotenja?

Najprej si oglejte IZGLED bralnega dnevnika in pobarvajte ustrezno število krožcev. En pobarvan krožec pomeni, da vam izgled bralnega dnevnika sploh ni všeč in pet krožcev pomeni, da vam je zelo všeč. Nato vašo izbiro utemeljite v najmanj eni povedi.

Kakšna je sošolčeva/sošolkina PISAVA? Je berljiva, ste imeli težave z branjem, bi se lahko bolj potrudil? Ocenite in utemeljite.

So odgovori zapisani v celih POVEDIH? Se začnejo z veliko začetnico in končajo s piko? So povedi smiselno zapisane? Pobarvajte krožce in jih utemeljite v povedi.

So odgovori PRAVILNI ali se zdi, da sošolec/sošolka ni dobro prebrala knjige? Podajte svoje mnenje in ga utemeljite.

Kako IZČRPNI so odgovori? So zapisani le toliko, da je nekaj napisano ali je dobro utemeljeno, so podani primeri iz knjige?

Koliko slovničnih in pravopisnih NAPAK je? Tokrat samo pobarvajte krogce. Če ste našli:

-eno napako: 1 krožec,

– dve, tri napake: 2 krožca,

– štiri, pet napak: 3 krožce,

– šest, sedem napak: 4 krožce,

– osem ali več napak: 5 krožcev.

Za konec v oblačke zapišite še eno pohvalo in eno spremembo, ki bi jo bilo potrebno narediti v bralnem dnevniku. Podpišite se. 🤩

 

Dostopnost