Select Page

Ivan Cankar, Bobi

Zapis v zvezek
1. ČRTICA je kratka pripoved. Z njo nam pisatelj zgoščeno opiše en dogodek ali drobno doživetje, oriše človekovo čustveno razpoloženje ali le bežen vtis o čem.
Ivan Cankar je največji mojster črtic pri nas.
V mnogih črticah je zajemal spominske drobce iz lastnega življenja, svoja resnična doživetja in izkušnje.
 
2. Klanec kot simbol revščine. Klanec se je imenoval siromašni predel Vrhnike, kjer je živela Cankarjeva družina. V Cankarjevih delih klanec pomeni simbol revščine in znamenje prikrajšanosti. V besedilu Bobi poišči, kje se pojavlja klanec.
 
3. Literarni smeri impresionizem in simbolizem. Cankarjeva dela so polna osebnih čustev in vtisov (impresij) ter tudi simbolov.
 
4. Ivanu Cankarju je mojstrsko uspelo, da med branjem učinkuje na različne čute. Poišči mesta v črtici, ko na nas vpliva slušno, vidno, tipno, vonjavno in okusno dojemanje in doživljanje?
 
5. Ivan Cankar
  • 1876 (Vrhnika)–1918 (Ljubljana)
  • Rodil se je v zelo številni družini.
  • OŠ je z odličnim uspehom končal na Vrhniki, gimnazijo pa v Ljubljani. Nato je odšel študirat na Dunaj, a se je kmalu vrnil na Vrhniko.
  • Ostro je zaznaval neskladnost med načeli in ravnanjem posameznikov (tako pri drugih kot pri sebi).
  • Pesnik, pisatelj in dramatik.
  • Pesniška zbirka: Erotika; druga glavna dela: povesti: Hlapec Jernej in njegova pravica, Martin Kačur; roman: Na klancu; drame: Hlapci, Kralj na Betajnovi, Pohujšanje v dolini Šentflorjanski.
Po prebrani črtici odgovori na spodnja vprašanja.
1. Prvi del besedila se dogaja v krčmi na predvečer praznika. Kakšno je vzdušje? Iz česa bralec to razbere?
2. Kaj muči osamljenega gosta na predpraznični večer?
3. Kaj je značilno za Petra in kaj za Mihčeta? Vsako značilnost poveži z ustrezno osebo.
Glavni doma in med prijatelji, slab učenec, nesramen, osramočen zaradi materinega prosjačenja, dober učenec, kot odrasel je zapravil posestvo, potrpežljiv, pripravljen pomagati, ne zna se postaviti zase, plašen, ukazovalen, slaboten, bogat, reven.
4. Kako je bilo pri Petru doma? V besedilu poišči mesta, s katerimi utemeljiš socialni položaj njegove družine.
5. V pripovedi Mihče pove, da se mu zdi to, kar je storil Petru, majhen greh, malenkostna in brezpomembna zadeva, komaj vredna pripovedovanja. Se s tem strinjaš?
6. Kdo v zgodbi nastopi kot prvoosebni pripovedovalec? Te je ta izbira presenetila? Utemelji.
7. V Bobih spremljamo dve zgodbi: okvirno (uvodni in zaključni del s temeljno mislijo in okoliščinami, v katerih se pripoveduje vložena zgodba) in vloženo. Kaj je značilno za katero od njiju? Podatke razvrsti na ustrezna mesta.
Petrov dom,    pripovedovalec,   Mihčetov dom,    cerkev,    kesanje,    hudobno dejanje,   Peter,   gostilna,   večer,   lepa jesenska nedelja,   lakota,    obujanje spominov.
8. O čem predvsem govori okvirna pripoved in o čem vložena pripoved? Izberi pravilna odgovora.
Dostopnost