Reformacija in protireformacija na Slovenskem
Dragi učenci!
O verskem gibanju v 16. stoletju ste se pogovarjali že prejšnjo uro. Tokrat pa boste sami spoznavali, kako se je reformacija širila tudi v slovenske dežele in kako se je nanjo odzvala katoliška Cerkev.
Sledite navodilom. Odgovore zapisujte v celih povedih na učni list.
Veselo na delo! 😎
1. Za začetek rešite križanko, s katero ponovite nekatere pojme prejšnje ure.
Dobljeno geslo razložite s pomočjo učbenika. Kako je povezano z reformacijo na Slovenskem?
2. Preberite si stran 35 v učbeniku in dopolnite spodnje povedi. Rešitve prepišite tudi na vaš učni list.
Ponovno si preberite zadnjo besedo. Bi jo znali razložiti? Če ne gre, si pomagajte s Slovarjem slovenskega knjižnega jezika. Poiščite ga v knjižnici. Razlago primerjajte s tisto v spletnem slovarju. Zapišite jo tudi na vaš učni list.
3. Oglejte si sliko na desni. Kaj predstavlja? S pomočjo slikovnega gradiva poskušajte razložiti pomen in dosežke reformacije na Slovenskem. Pomagajte si tudi z učbenikom.

4. Slovenci smo v času reformacije dobili številna pomembna književna dela. Spodnjim naslovnicam del pripišite avtorje. V dveh povedih dopišite še vsebino in pomen vsake knjige.





– Vse knjige razen tretje so zapisane v takratni slovenščini. Tretja knjiga je zapisana v latinščini, čeprav obravnava slovensko slovnico. Razmislite in zapišite, zakaj je avtor izbral latinski jezik in ne slovenski.
– Vse te knjige so stare skoraj 500 let. Kje bi jih lahko prebrali ali le pobrskali po njih? Obstaja odlična rešitev za vse radovedne! 🤩👉 Klik klik na gumbek desno, ki vas privede v Digitalno knjižnico Slovenije. Poiščite zgoraj omenjene knjige in pri vsaki zapišite, koliko strani ima.
– V knjižnici imamo strip z naslovom Reformatorji v stripu. V katalogu COBISS+ poiščite to knjigo, da ugotovite, kdo je njen avtor in ali je v naši knjižnici prosta ali ne.
Kako to naredite? Najprej kliknite gumbek na desni, da vas pripelje v COBISS+. Nato vpišite naslov in spodaj akronim (okrajšavo) naše knjižnice 👉 pišite kratice naše šole in vam COBISS+ ponudi kar sam.
Nato knjigo poiščite še v knjižnici. Pobrskajte po njej in boste ugotovili zanimivo povezavo oziroma odnos med Jurijem Dalmatinom in Adamom Bohoričem. Povezavo zapišite na list.
Strip si lahko brez problema tudi izposodite in ga v celoti preberete. 😎✌
5. Je katoliška Cerkev nemo opazovala in prikimavala reformatorjem? Seveda ne! Preberite si stran 37 v učbeniku in zapišite:
– kako je potekala protireformacija na Slovenskem,
– kdo je imel pomembno vlogo pri prenovi katoliške Cerkve,
– kje so se protestanti na Slovenskem kljub protireformaciji uspeli ohraniti.
6. S čim se Slovenci še danes poklanjamo slovenskim reformatorjem? Na kakšne načine počastimo njihove dosežke ? Razmislite in zapišite čim več različnih načinov.

7. Tik pred koncem se še sprostite z branjem in pisanjem v bohoričici. Bi jo zamenjali z našo pisavo – gajico?
Trubar nas je kot prvi nagovoril z besedami “lubi Slovenci”. Ne pozabimo pa tudi njegovih besed, zapisanih spodaj. Naj se vam prikradejo v vaše misli vsakič, ko se boste učili ne le za oceno, temveč za življenje.

Viri:
– https://sh.wikipedia.org/wiki/Devedeset_pet_teza#/media/Datoteka:G%C3%B6ttlicher_Schrifftmessiger_print.jpg, 6. 3. 2024.
– https://sl.wikipedia.org/wiki/Johannes_Gutenberg#/media/Slika:Printer_in_1568-ce.png, 6. 3. 2024.
– https://sl.wikipedia.org/wiki/Jurij_Dalmatin#/media/Slika:Dalmatinova_biblija_barva.jpg, 6. 3. 2024.
– https://sl.wikipedia.org/wiki/Abecedarium#/media/Slika:Primo%C5%BE_Trubar_-_Abecednik.jpg, 6. 3. 2024.
– https://sl.wikipedia.org/wiki/Catechismus_(1550)#/media/Slika:Primo%C5%BE_Trubar_-_Katekizmus.jpg, 6. 3. 2024.
– https://sl.wikipedia.org/w/index.php?title=Slika:Adam_Bohori%C4%8D_-_Zimske_urice_proste.pdf&page=7, 6. 3. 2024.
– https://www.dlib.si/details/URN:NBN:SI:DOC-C8HLYFYP, 6. 4. 2024.
– https://vestnik.svet24.si/clanek/aktualno/primoz-trubar-da-lahko-danes-govorimo-slovenskonbsp-718975, 6. 3. 2024.
– http://www.evro.si/o-evru/slovenski-kovanci/index.html, 6. 3. 2024.